DARMOWA DOSTAWA: paczkomaty InPost Smile od 50zł., dla pozostałych zamówień powyżej 300zł.!
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Flicker w źródłach światła LED

2023-03-27
Flicker w źródłach światła LED

Flicker to parametr odpowiedzialny za migotanie źródeł światła LED. W tradycyjnych żarówkach wolframowych z migotaniem nie było problemu, gdyż bezwładność cieplna równoważyła zmiany strumienia świetlnego spowodowane napięciem zmiennym w sieci. W przypadku diod LED, których bezwładność jest minimalna, wszystkie zmiany napięcia zasilającego przekładają się na fluktuacje strumienia świetlnego. Aby zminimalizować migotanie źródeł światła, należy korzystać z zasilaczy wysokiej jakości, które charakteryzują się stabilnym napięciem wyjściowym. Te zasilacze nie tylko eliminują pulsacje związane z prostowaniem napięcia sieciowego i modulacją szerokości impulsów, ale także cechują się dobrą dynamiką, czyli stabilnością napięcia wyjściowego nawet przy dużych zmianach obciążenia. Gdy dynamika jest niewystarczająca i napięcie gwałtownie spada podczas wzrostu obciążenia, migotanie może pojawić się podczas regulacji jasności.

Efekt migotania jest widoczny także, gdy patrzymy na źródło światła LED przez wizjer aparatu lub kamerę, albo gdy w pomieszczeniu znajduje się wiele różnych lamp z oddzielnymi zasilaczami. W takich sytuacjach pojawia się efekt stroboskopowy, a zmiany jasności stają się zauważalne. W 2021 roku zaczęła obowiązywać kolejna rewizja dyrektywy dotyczącej Ekoprojektu, która nakłada obowiązek kontrolowania zjawiska migotania przez dostawców oświetlenia.

Ważne jest, aby przy wyborze oświetlenia LED zwracać uwagę na parametry dotyczące flickeru, by zapewnić sobie nie tylko wygodę, ale również ochronę zdrowia.    

pixelpixelpixelpixel